top of page

L-Karnitin Nedir?

Güncelleme tarihi: 7 Eki 2022


L-karnitin, genellikle ek olarak alınan, doğal olarak oluşan bir amino asit türevidir. Kilo kaybı için kullanılır. L-karnitin bir besin ve diyet takviyesidir. Yağ asitlerini hücrelerinizin mitokondrilerine taşıyarak enerji üretiminde çok önemli bir rol oynar. Mitokondri, hücrelerinizde motor görevi görür ve kullanılabilir enerji yaratmak için bu yağları yakar. Vücudunuz lizin ve metionin amino asitlerinden L-karnitin üretebilir fakat vücudunuzun yeterli miktarda üretebilmesi için bol miktarda C vitaminine de ihtiyacınız vardır. Vücudunuzda üretilen L-karnitine ek olarak, et veya balık gibi hayvansal ürünleri yiyerek de küçük miktarlarda elde edebilirsiniz.

L-Karnitin’in Farklı Türleri:

L-karnitin, vücudunuzda, gıdalarda ve çoğu takviyede bulunan standart biyolojik olarak aktif karnitin formudur. İşte diğer birkaç karnitin türü:

  • D-Karnitin: Bu aktif olmayan form, diğer daha faydalı formların emilimini engelleyerek vücudunuzda karnitin eksikliğine neden olabilir.

  • L-Karnitin:L-Karnitin, hızlı emilim oranı nedeniyle genellikle spor takviyelerine eklenir. Kas ağrısına ve iyileşmesine yardımcı olabilir.

L-Karnitin’in Vücudunuzdaki Rolü:

Vücudunuzdaki L-karnitin ana rolü, mitokondriyal fonksiyon ve enerji üretimini içerir. Hücrelerde, yağ asitlerinin enerji için yakılabilecekleri mitokondriye taşınmasına yardımcı olur. L-karnitin depolarınızın yaklaşık %98'i, karaciğer ve kandaki eser miktarlarla birlikte kaslarınızda bulunur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Teorik olarak, L-karnitin'i kilo kaybı takviyesi olarak kullanmak mantıklıdır. L-karnitin, enerji için yakılmak üzere hücrelerinize daha fazla yağ asidinin taşınmasına yardımcı olduğundan, bunun yağ yakma ve kilo verme yeteneğinizi artıracağını düşünebilirsiniz. Obez bireyler veya yaşlı yetişkinler için kilo kaybına yardımcı olabilirken, öncelikle sağlıklı bir şekilde kilo vermek için kapsamlı bir diyet ve egzersiz uygulanmalıdır.

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page